Понедельник, 27.01.2025, 01:02
Официальный сайт - портал г. Баштанка
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню Online BSH



Баштанка
Категории каталога
Голос Баштанщини - Громада [366]
Баштанский опрос
Нужно в Баштанке агентство по недвижимости?
Всего ответов: 210

обсудить эту тему на форуме
Главная » Статьи » Громада » Голос Баштанщини - Громада

Сторінка для пенсіонерів і про пенсіонерів (№5-6 | 20.01.2011)


Солдатські вдови

Великої Вітчизняної

 У серпні 1947 року мені вперше після закінчення війни командування частини надало відпустку. Одержавши відпускні, я не став чекати пасажирського потягу з Білорусії, де проходила моя повоєнна служба, і вскочив до першого товарного потягу. Станція Новополтавка зустріла мене якоюсь своєрідною тишею, люди пересувалися обережно, а погляд їх очей був пониклий.

 Лише приїхавши у рідну Кашперо-Миколаївку, я зрозумів причину такої поведінки людей. Мої односельчани терпіли велику скруту, викликану страшною посухою і неврожаєм 1947 року. Люди були раді всьому, що могло втамувати постійне недоїдання. Після визволення села від фашистів на колгоспній фермі лишилося 9 корів, кілька коней-калік,  16 свиней і 38 голів птиці... залишених частинами радянської армії.

Основна робота по відновленню знищеного й зруйнованого окупантами, лягла на плечі жінок. А це були переважно солдатські дружини, а потім вдови. Вони працювали на колгоспних полях, тваринницьких фермах, піднімаючи господарство, ростили дітей.

У селах Кашперо-Миколаївської сільської ради солдатські вдови жили чи не в кожній другій-третій хаті. Багато з них мали по кілька дітей. Це були воістину героїчні жінки, яких, на жаль, і досі гідно не оцінили. Вони працювали від темна дотемна, аби прогодувати своїх дітей. Поряд із землянкою моєї мами жила Серафима Рязанцева, чоловік якої загинув на фронті. Така ж вдова з трьома доньками Олена Огарко жила через хату. І так по всьому селі – вдови Маляренки, Федоренки, Морози, Жупаненки, Грищенки, Макарові, Зимогляди, Коваленки, Заіченки, Шевченки, Сурженки…

Гіркою була доля солдатських вдів, чоловіки яких загинули на фронтах війни, у боях з фашистами. Скільки сліз пролили вони ночами. Й навіть не мріяли про другий шлюб, залишаючись вірними першому коханню, тяжко працювали й ростили дітей. І навіть після війни все чекали, чекали, сподіваючись на диво: раптом повернеться найдорожча для неї й дітей людина.

Нині я проживаю в селі Радсад Миколаївського району, давно займаюся вивченням історії села. Тільки тут не повернулося з війни 145 фронтовиків. А скільки їх померло вже після війни від ран, хвороб, прирікаючи  своїх дружин на тяжку вдовину долю. Тому вважаю, що правильно нині стоїть питання про створення пам’ятника-меморіалу солдатській вдові. Ці жінки гідні пам’яті нащадків. Вони теж творили подвиги в тилу ворога, підтримуючи, як могли, наших бійців на фронті.

Віктор ЗАДОРОЖНИЙ,

учасник бойових дій

заступник голови

Миколаївської районної ради ветеранів.


Не впізнала

 Сніг легенько кружляв і падав на землю, встеляючи пухнастим килимом широке подвір’я біля багатоповерхівок. Весело щебетала дітвора. Зграйка хлопчиків і дівчаток ліпили снігову бабу, друга групка затіяла гру в сніжки. Бігали і галасували так, що хоч вуха затуляй.

Чепурна літня жіночка великим віником промітала доріжку до під’їзду й незлобливо буркотіла на дворових бешкетників: «І де вас стільки набралося? Ну дайте ж мені хоч домести, – усовіщала вона пустунів, що закидали її роботу сніжками, – цілий день за вами треба прибирати, он скільки обгорток від цукерок накидали. Не двір, а смітник. І коли вже ваші канікули закінчаться?».

Та невгамовна дітлашня не зважала на ті зауваження. А один із хлопців вперто ставав перед жінкою, ніби намагався привернути до себе її увагу.

– А ти лізеш просто під віник, – підвищила вона голос, – мало тобі місця для розваг? Біжи он до гурту і не заважай.

Після чергового такого хлоп’ячого «заходу» перед нею, терпець жінки увірвався: "Ти ще й дражнитися з мене надумав? Хочеш, щоб віник по тобі походив?”.

– Бабусю, – порушив свою мовчазну атаку хлопчина підліткового віку, – ви не впізнали мене? Це ж я, ваш онук Альоша.

Аж заточилася жінка, ніби хтось штовхнув її в груди. Заглянула в його очі, обмацала поглядом кожну риску обличчя, зміряла зверху донизу худеньку хлоп’ячу статуру, випустила з рук віника й заголосила: "Дитино моя! Це й справді ти, мій дорогенький Олексієчку. Прости ж мені, моя дитино, що я тебе не впізнала. Ти ж до п’яти років ріс у мене на руках. Коли твої батьки вирішили розлучитися, я дуже важко перенесла розлуку з тобою. Адже від мого серця тебе одірвали. Я ж любила тебе більше за своїх дітей!”.

Не помічаючи нікого довкола себе, жінка тулила до грудей розгубленого хлопчину, з її очей градом котилися сльози: «Рідненький мій! Як же я мріяла про зустріч з тобою. Пробувала уявити, яким ти виріс і не могла. Стояв переді мною тодішній безпорадний хлопчик. А ти он який…

Більше десяти літ тебе не бачила. Скільки ж ночей недоспала, все думала: де ти, моя кровиночко, як живеш, чи їв, чи пив, чи ніхто тебе не образив».

Стихло все над прибудинковим майданчиком. Дітлахи колом оточили бабусю й онука, мовчки спостерігаючи за цією сценою. А вони нічого не помічали. Внук розгублено мовчав, бабуся обціловувала свого дорогого нежданого гостя, дякувала Богові за такий несподіваний і радісний подарунок, а внукові – за те, що приїхав. Зрештою, отямилася. Не випускаючи з обіймів, повела хлопця в квартиру.

Діти підібрали забутий віник і обережно поставили його біля дверей бабусиної квартири.

Галина МЕЛЬНИК.


Незабутня пісня фронтових літ

 На сьогоднішній день з 5 тисяч учасників бойових дій у нашому районі залишилося в живих 65 чоловік. Один із них – Володимир  Олександрович Єгоров з Баштанки.


Ми зустрілися з ним холодного  грудневого дня, коли господар пік хліб у своєму будинку по вулиці Карла Маркса. І,  як було видно, виконує він це з великим задоволенням для себе і для малого правнука.

 – А який хліб довелося вам їсти у 1933 році? – питаю.

– Справжнього хліба ми в той голодний рік майже не бачили, – каже В. О. Єгоров. –  Мені тоді було дев’ять років і наша сім`я проживала в селі Явкине. Весною мати посадила мене і сестру на поїзд і відправила до тітки в Миколаїв.

До міських родичів тоді направляли своїх дітей чимало селянських родин, знаючи, що в місті їм хоч чим-небудь  допоможуть з харчуванням. Сестра матері влаштувала дітей  до дитячого притулку, де вони пробули до початку осені, а потім їх разом з іншими дітьми з Баштанського району посадили на поїзд і звеліли зійти на станції Явкине. Звідти по селах розвозили підводами.    Згодом хлопець закінчив дев’ять класів середньої школи і пішов працювати на різні роботи.

Початок війни Володимир Єгоров зустрів сімнадцятирічним юнаком. Йому вдалося уникнути примусового вивезення на роботи в Німеччину, пережив окупацію, а  весною 1944 року він був призваний у діючу армію  3-го Українського фронту. Піхотна частина, в якій служив Володимир Єгоров, звільняла Закарпаття, Румунію, Угорщину, а день Перемоги довелося зустріти  в австрійському місті Грац.

У рідне село Явкине  Володимир Єгоров повернувся в 1947 році. Спершу працював на різних роботах, а згодом його направили на навчання в Березнегуватську  школу механізації.

– В той час, – згадує Володимир Олександрович, – тільки розпочинали переходити від причепних комбайнів до самохідних. А найбільш популярними марками тодішніх комбайнів були «Сталінець» і «Комунар».

На них я працював на початку 50-х років. А в цілому за штурвалом комбайна знаходився близько  десяти років. Решту часу працював на різних роботах, бо давалося взнаки поранення в боях під Будапештом.

Разом з господарем переглядаємо документи з його особистого архіву. Ось на знімку Володимир Олександрович разом зі своїм старшиною під час військової служби в Ужгороді.

А ось груповий знімок з написом «Березнегуватська школа механізації. 1949 рік». На ньому з трьох десятків майбутніх комбайнерів близько половини з Баштанського району. Зберігає Володимир Олександрович і свідоцтво про закінчення   цієї школи. З усіх предметів тут виставлені одні п’ятірки.

А ось військовий квиток. У графі «звання»  в 1948 році було записано «сержант».  Поруч – минулорічне  повідомлення з райвійськкомату про присвоєння В. О. Єгорову звання підполковника. Є тут і перелік нагород: орден Великої Вітчизняної війни, медалі «За взяття Будапешта», «За перемогу над Німеччиною», «За трудову доблесть».

Окрім прохання розповісти про минулі часи, я поцікавився, коли і від кого Володимир Олександрович вперше почув  часто виконувану ним пісню  фронтових літ «Когда мы покидали свой родимый край».

– В ті  повоєнні роки, – каже ветеран, – чимало ліричних, маловідомих пісень привозили з собою солдати, які поверталися додому з фронту. А ось авторів і виконавців, і де ті пісні вперше почули, рідко хто запам`ятовував.

Особисто я почув цю пісню вперше від однополчан мого покійного батька – одних з небагатьох, хто залишився в живих  після Керченсько-Феодосійської операції. Вони приїхали провідати батька, коли мені було 12 років. З дитинства запам’ятав лише перший куплет:

Когда мы покидали

     свой родимый край

И молча уходили

                     на восток,

Над тихим Доном,

Под веткой клена

Маячил долго

               твой платок.

Тільки один раз мені довелося почути цю мелодію в якомусь фільмі.

Згадує про неї і учасник  районного партизанського руху  Григорій Федосійович Трибрат. І ось восени 2010 року, в день звільнення України від німецько-фашистських загарбників, цю пісню виконав перед ветеранами  учасник бойових дій Володимир Олександрович Єгоров. Його чудовий тенор полонив тоді  всіх присутніх.

Раніше В. О. Єгоров регулярно відвідував заняття хору ветеранів війни і праці районного Будинку культури. Зараз буває там рідко через погіршення стану здоров’я. А вдома інколи співає просто так, для себе, навіть, коли на душі нелегко.

Майже в усіх сюжетах ліричних пісень того часу йшлося про прощання з коханою дівчиною, згадки про річку чи місто, де це відбувалося. Освідчення в любові, клятва помсти ворогу, обіцянка бути хоробрим в бою, дожити до перемоги і повернутися до місця побачення. І якою щирістю, безпосередністю, душевною чистотою і героїчним пафосом наповнені слова, виплеснуті з глибини серця:

Я не запомнил слов

 твоих, любовь моя,

Но знаю, будешь

ждать меня в тоске.

Не лист багряный,

          то наши раны

Горели на речном

                           песке.

І навіть через десятиліття ця пісня живе серед нас, завдяки й таким людям, як Володимир Олександрович Єгоров.

…Господар охоче відгукнувся на моє прохання виконати мелодію ще раз. А потім, вже за власної  ініціативи, Володимир Олександрович проспівав ще кілька маловідомих пісень Великої Вітчизняної війни. Подумалось, саме такі люди, як він, є носіями і хранителями шедеврів фронтової лірики і передають їх сучасним поколінням.

20 січня В. О. Єгорову виповнюється 87 літ. Запитую у Володимира Олександровича, чи досяг він за цей період всього, про що мріяв у житті.

– В роки війни, – каже ветеран, – мріяв про одне: вижити і скоріше повернутися додому. Ця головна мрія життя здійснилася. А все інше, як кажуть, приклалося само собою: є свій дім, син, дочка, троє внуків, троє правнуків. А ще додають сил   пісні фронтової юності, з якими пройшов не одну версту життєвого шляху.

 

Олександр БАСЕНКО. 

 

Категория: Голос Баштанщини - Громада | Добавил: admin (24.01.2011)
Просмотров: 688 | Рейтинг: 0.0/0 |

реклама в Баштанке
Заказать

Похожие материалы:
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Поиск
Полезный материал

Статистика

В Баштанке Online: 1
Гостей: 1
Жителей: 0
OnlineBSH© 2025Хостинг от uCoz