Чи потрібен Баштанці стратегічний план розвитку території? | | Потрібні спільні зусилля (№115-116 30.10.10)
Чи потрібен Баштанці стратегічний план розвитку території?
Під такою назвою 15 жовтня у Баштанці відбулося обговорення, організоване в рамках проекту «Голос для мешканців! Популяризація механізмів громадських консультацій у 15 районах України», що впроваджується ГО «Європейський діалог» (Львів, Україна) та ГО «Школа лідерів» (Варшава, Польща) за підтримки Міністерства закордонних справ Польщі. Це – останній компонент цього проекту на рівні районів. Безпосередньо обговоренню передували навчання у містечку Брюховичі Львівської області, візит до Польщі, тренінг у Баштанці, визначення місцевих проблем.
У Баштанці впродовж вересня проводилося анкетування мешканців міста, головною метою якого було визначення стану участі мешканців Баштанки у прийнятті рішень з розвитку міста та ставлення до ідеї розробки стратегічного плану. Результати виявились дуже цікавими і певним чином несподіваними. Було опитано 0,5% мешканців міста. Найактивнішими виявились мешканці віком від 35 до 55 років – 57,8% і більшістю опитаних виявились жінки – 70,3%. 84,4% опитаних вказали що на сьогодні вони не мають змоги впливати на розвиток міста. З них не мають часу – 30,4%, не мають бажання – 14,3%, нас не запрошують – 46,4%, інше – 8,9% (ніхто не почує; до моїх пропозицій не прислухаються; не чують і т.д.). 96,9% опитаних підтримали необхідність розробки плану розвитку Баштанки на перспективу, але несподіваною виявилась реакція людей на питання: "Якби була можливість взяти участь в обговоренні рішень щодо розвитку Баштанки, в який день та час Ви погодилися б взяти участь у цьому заході?” 28,1%, навіть незважаючи на свою підтримку ідеї розробки плану, взагалі нічого не вказали!
Результати анкетування були оприлюднені на обговоренні 15 жовтня. Приємно відзначити проявлену зацікавленість учнів Баштанської гімназії, шкіл №1 та №2. Учні виклали своє бачення розвитку міста, активно брали участь у дискусії. Серед учасників були також депутати Баштанської міської ради, представники Будинку дитячої та юнацької творчості, гімназії, кореспонденти районної газети «Голос Баштанщини» та обласної газети «Южная правда», голова Асоціації ОСББ «Єдина сім‘я» та голови самих ОСББ, безробітні, пенсіонери та домогосподарки, голови громадських організацій та працівники міської ради. Обговорення було відкритим і напередодні в районній газеті публікувалося оголошення про його проведення. Тож всі бажаючі мали змогу прийти і висловити свою точку зору. Розробник стратегічного плану розвитку міста в рамках виконаної магістерської роботи Віктор Кот проінформував присутніх, що таке стратегічний план, як він складається та головне, які переваги може отримати місто з його появою. Активно обговорювалися питання розвитку міста після виступу Баштанського міського голови Володимира Рибаченка. Висловлювались пропозиції по залученню мешканців до участі у подібних обговореннях в цілому. За результатами обговорення було підтримано необхідність розробки стратегічного плану розвитку Баштанки. Напрацювання з цього питання тепер має розглянути міська рада для розробки механізму та термінів його впровадження.
Лілія АТНАЖЕВА, член БМГО ”Наше місто”.
Потрібні спільні зусилля
Нещодавно в районній газеті було надруковано статтю заступника голови райдержадміністрації Олександра Процака «Кругом світло, а в Плющівці ще й не блисне». З цього приводу Плющівський сільський голова Микола Луценко надіслав газеті відповідь на критичний виступ.
В нашому районі вже четвертий рік діє Програма відновлення зовнішнього вуличного освітлення в населених пунктах району. Зокрема, Плющівській сільській раді в 2007-2008 роках було виділено 5542 грн., які були використані на виготовлення проектно-кошторисної документації, придбання лічильника і 6 ліхтарів. В червні 2010 р. було виділено 1700 грн., а в липні їх вилучили. Після виходу статті в районній газеті і співбесіди з О. В. Процаком в кінці вересня Плющівській сільській раді було виділено 2200 грн.
Ці кошти рішенням сесії сільської ради були спрямовані на відновлення вуличного освітлення в селі Новогеоргіївка, оскільки сільська громада (зокрема, М. А. Сметана, О. І. Шатній, А. Н. Свирса, В. І. Головченко) зберегла від демонтажу Баштанською філією ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» 6,3 км електроліній та 42 ліхтарі. Сьогодні роботи по підключенню зовнішнього освітлення в Новогеоргіївці проводяться на завершальному етапі.
Для того, щоб облаштувати вуличне освітлення в Плющівці, необхідно придбати 9800 метрів електродроту, 50 ліхтарів, 2 лічильники. Все це, враховуючи виготовлення проектно-кошторисної документації, сільській раді обійдеться в 38 тис. грн., а якщо врахувати села Червона Зірка й Отрадне, то це ще 12,7 тис. грн. Сільська рада не в змозі вирішити наразі ці питання. Тому запланувала їх на 2011-2013 роки.
Сільська громада по-винна розуміти, що освітлення – важлива проблема для села, як і облаштування нового кладовища, де необхідно 32 тис. грн. Поряд з цим три роки поспіль я перед районом порушую питання щодо водовідведення ливневих і талих вод з вулиць Степова, Садова та Центральна, які підтоплюють будинки по вулиці Набережній у Плющівці. На виготовлення лише проектно-кошторисної документації необхідно 86 тис. грн., а це – третина нашого сільського бюджету. Тож без допомоги держави нам це питання самотужки не вирішити.
Сьогодні ми проводимо поточний ремонт приміщення Новогеоргіївського сільського клубу, де розташований і ФАП. Цю роботу ми проводимо силами сільської ради, за рахунок коштів громади та спонсорської допомоги фермерів і одноосібників В. В. Головченка, В. М. Федорова, М. М. Шерстка, А. М. Сметани, В. І. Головченка, В. М. Єланцева, Т. Т. Тимошенко, Е. В. Ґудзь та інших. Звичайно, коштів не вистачає, але я сподіваюся з допомогою громади і за рахунок самообкладання таки завершити цю роботу.
Зусиллями сільської ради, центру поштового зв’язку та з допомогою директора СТОВ «Дружба» Т. М. Кравчук, одноосібників і фермерів А. І. Юрченка, В. О. Собко, І. С. Кодака в селі відремонтоване приміщення поштового відділення.
Звичайно, як і в кожному селі, проблем у нас вистачає. Для їх вирішення потрібні зусилля не лише сільської громади, а й районної влади, аби врятувати наші села від вимирання та спу-стошення.