Весна тільки розпочалася, а в лісових насадженнях нашого степового краю вже виникають пожежі, які є свідченням безтурботності, безвідповідальності людей та необережного поводження з вогнем.
20 березня в урочищі «Плющівка» Христофорівського лісництва знову виникла лісова пожежа. Беручи до уваги те, що ще не оголошено надзвичайну пожежну небезпеку, за останній місяць це вже п’яте загоряння на території Баштанського району. Приємно усвідомлювати, що лісові насадження та їх майбутнє є небайдужими для людей, які не мають відношення до лісового господарства. Про це свідчить допомога лісовій охороні, яка надана жителями с. Плющівка та Костянтинівка у гасінні лісової пожежі. Жителі с. Костянтинівка Петро Славінський, Федір Славінський та Сергій Сороколат за власною ініціативою та з використанням власного транспорту організували гасіння лісової пожежі. Завдяки їм було залучено місцеве населення: С. Войтенко, О. Войтенко, В. Гичко, А. Гичко, А. Свєтлов – жителі с. Костянтинівка і В. Панкевич – житель с. Плющівка та учні 5-10 класів О. Карпусь, А. Карпусь, І. Годун, В. Годун, П. Карпусь. Велика вдячність цим людям за те, що не залишилися байдужими в ситуації, що виникла, та допомогли лісовій охороні уникнути знищення лісових насаджень, адже загальна площа лісового урочища, де виникла пожежа, становить 180 га.
Пожежі завдають лісовим насадженням великої шкоди. Це всім відомо. Але якої саме? Обгорілі дерева, знищений трав’яний покрив – це те, що видно одразу. А згодом? Навіть невеликий вогонь призводить до ослаблення життєстійкості дерев, масового їх пошкодження шкідниками. Зі згарища на здоровий ліс переходять шкідники. Загибель лісу призводить до розвитку ерозійних процесів, порушення гідрологічного режиму території. Можливо, людина, яка б побачила особисто, як за лічені секунди знищується те, що створювалося десятиліттями важкої праці, замислилася перед тим, як необдумано, перебуваючи в лісі, кинути сірник чи недопалок.
Вкотре звертаємося до жителів району: «Бережно ставтеся до природи та ніколи не забувайте, що завдяки лісу буде чисте повітря, а значить – життя на землі!».
У зв’язку із свідомим масовим випалюванням сухої трави на схилах та балках для подальшого випасання худоби просимо голів сільських рад Баштанського району провести роботу з населенням щодо заборони сільгосппалів з метою уникнення лісових пожеж. Також звертаємося з проханням до педагогів шкіл району провести у кожному класі уроки-лекції на тему: «Збережемо ліс від вогню». Звертаємо увагу Баштанського УТМР, єгерів та мисливців району на байдужість та безвідповідальність щодо виявлення винуватців і попередження випадків випалювання комишу та інших місць поселення тварин, птахів та їх молодняку.
Володимир ГАЙДАШ,
директор
ДП «Баштанське ЛГ».
10 березня на базі державного підприємства «Баштанське лісове господарство» відбулося визначення переможців конкурсу «Збережемо птахів». Так, у номінації «Краща шпаківня» переміг учень 10 класу Христофорівської ЗОШ, член шкільного лісництва Сергій Лавер, який разом із керівником та іншими учнями шкільного лісництва виготовив та представив у лісгосп шпаківню, що багатьом запам’яталася оригінальною архітектурою. Тож йому по праву присудили перше місце у вказаній номінації. Сподіваємося, що його шпаківня займе перше місце в обласному конкурсі та поповнить колекцію експонатів обласного краєзнавчого музею. У номінації «Краща годівниця» переміг учень Христофорівської ЗОШ Дмитро Голуб, який виготовив та вивішав найкращу годівницю й став учасником обласного конкурсу у цій номінації.
За кількістю розвішаних шпаківень та годівниць у лісових насадженнях Баш-танського району у номінації «Краще гніздування» перемогло Христофорівське лісництво під керівництвом лісничого Валерія Новицького, яке в лісових урочищах «Христофорівський ліс», «Шартівський сад», «Добра криниця», «Мар’ївське» розвішувало 106 шпаківень та 29 штучних годівниць. Також хочеться подякувати за активну участь у конкурсі учениці 9-го класу Новоєгорівської ЗОШ Наталі Дорошенко та вчителю біології Н. В. Галай, які порадували нас чудовою шпаківнею.
Усі птахи, що гніздяться в дуплах, висиджують потомство там, де народилися і виросли самі. Тому так важливо забезпечити їх необхідною кількістю штучних гнізд. З цією метою працівники ДП «Баштанське ЛГ» щороку розвішують у зелених масивах понад 300 будиночків для пернатих. У цьому їм допомагають учнівські лісництва Баштанської ЗОШ №2, Привільненської, Христофорівської, Мар‘ївської ЗОШ, Старогороженської ЗОШ в Баштанському районі та Новобузької ЗОШ №7 і Новодмитрівської ЗОШ в Новобузькому районі. Школярі разом із лісівниками виготовляють та розвішують у листяних лісах штучні гнізда.
Ще раз хочу підкреслити: птахи – це незвичайні і неповторні створіння природи, без яких наш світ збідніє. Тож нехай цей конкурс, організований Миколаївським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, за підтримки обласного будинку природи, надалі буде щорічним, щоб він навчав і допомагав нам співіснувати разом, робити цей світ кращим.
Тетяна РОМАНЮК,
головний лісничий.