Среда, 27.11.2024, 14:30
Официальный сайт - портал г. Баштанка
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню Online BSH



Баштанка
Категории каталога
Голос Баштанщини - Громада [366]
Баштанский опрос
Нужно в Баштанке агентство по недвижимости?
Всего ответов: 210

обсудить эту тему на форуме
Главная » Статьи » Громада » Голос Баштанщини - Громада

Один день у Новосергіївській сільській раді. (фото) (№40-41 | 16.04.2011)
Голос Баштанщини

На острівці освіти

Особистісно-орієнтований підхід до навчання дітей – такий основний напрямок роботи педколективу Новосергіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня, який очолює досвідчений директор Валентина Володимирівна Сербул. З 11 вчителів 5 мають вищу освіту. Кожен постійно працює над підвищенням свого фахового рівня.

У школі навчається 44 учні. Через малу наповнюваність класів переважає індивідуальна форма навчання, а це – особливий підхід до кожної дитини, максимум уваги.

Оцінка роботи вчителів – це успішність їх учнів, їхні досягнення, перемоги. Учні Новосергіївської ЗОШ беруть активну участь в олімпіадах, конкурсах і займають призові місця. Так, у 2009 році 5 дітей одержали сертифікати Міжнародного математичного конкурсу «Кенгуру», показавши відмінні результати. В 2008 році Анастасія Донченко зайняла ІІІ місце в обласному конкурсі «Дітей – багато, планета – єдина», який проводився з метою інтернаціонального виховання. Віра Колісніченко посіла ІІІ місце в районній олімпіаді з української мови у 2009 році (вчитель В. П. Мельниченко), а в 2010 році – ІІІ місце з біології (вчитель Т. А. Балдук). У цьому році новосергіївці брали участь в історичному конкурсі «Лелека-2011».

У школі багато талановитих учнів, які беруть активну участь у районному фестивалі «Стань зіркою». Олена Гаренко у 2009 році в номінації «Гумор» була запрошена на гала-концерт, а Максим Паршуков і Артем Кучеренко зайняли ІІІ місце в номінації «Театр», показавши сценку «Фараони».

Педагоги школи залучають дітей до участі в позакласній роботі. Велику цікавість в учнів викликають заходи, присвячені тій чи іншій події чи предмету. Нині в школі йде активна підготовка до тижня англійської мови, підсумком якого буде захід «Ми – різні, ми – рівні, ми – разом».

У школі функціонує дитяча організація «Гарт», головою якої обрана Анастасія Донченко. Їй допомагає  вчитель-координатор Ольга Володимирівна Іванова. Організація складається з 3 секторів: «Освіта», «Дозвілля», «Суспільно-корисні справи». Створено цей дитячий орган самоуправління з тим, щоб діти відчували себе повноправними членами громади, могли прий-мати правильні рішення в екстремальних ситуаціях, брали активну участь у житті громади.

У школі діє волонтерський рух. Протягом року волонтери надають посильну допомогу пенсіонерам, одиноким людям. Учні школи шефствують над Пагорбом Слави, утримують його в належному стані. Без їх участі не обходиться і наведення санітарного порядку в селі.

Гарячим харчуванням у школі охоплено 37 чоловік, з них безкоштовно харчуються 14 учнів початкових класів, 6 учнів пільгової категорії, 17 – за батьківські кошти. Продукти для харчування дітей постачають  приватні підприємці А. О. Гусєв та О. С. Іванішин.

Спонсорську допомогу надають місцеві сільгосптоваровиробники та батьки. Так, фермер В. Г. Андреєв на початку нав-чального року передав школі по 25 кг ячневої і пшеничної крупи, підприємець Ю. В. Гутей – 10 л олії. батьки з педагогами заготовили 63 кг помідор та огірків, 51 л компотів, зелень, картоплю, моркву, буряк, капусту. В середньому обід на одного учня становить 5,50 грн.

Крім цього, спонсорську допомогу школа отримує і на свята. Новорічні подарунки дітям підготували місцеві підприємці і товаровиробники В. О. Совщак, Ю. В. Гутей, В. О. Петроченко, Ю. М. Федченко, В. Г. Андреєв, М. М. Щербак, а депутат обласної ради від Партії регіонів В. О. Фроленко виділив кошти на новорічні призи.

У квітні школі виповнюється 22 роки. Це – зовсім юний вік для навчального закладу. В невеликих затишних класах збереглася вся апаратура й обладнання. Кожен клас по-своєму оригінальний. І в цьому велика заслуга батьків, які допомагають робити ремонти в класах, а відділ освіти виділяє кошти на ремонт коридорів, підсобних приміщень.

З приходом весни школа причепурилася. Скрізь наведений лад: підметено, обрізано дерева і кущі, оформлені клумби.


На знімку: учні 8 класу зі своїм класним керівником В. П. Мельниченко на уроці української мови і літератури.



На селі їх знає кожен

Подружжя Зіновія Матвійовича та Ольги Олександрівни Бердецьких добре знає не одне покоління новосергіївців, яким вони дали путівку в життя.


У 1957 році молоді спеціалісти після одруження прийшли  в Новосергіївську школу вчителювати. Тут і пройшов весь трудовий період їх життя. В Ольги Олександрівни лише один запис – Новосергіївська школа, у Зіновія Матвійовича – два записи: Новоіванівська, Новосергіївська СШ.

З. М. Бердецький народився і виріс у Братському районі. Закінчивши школу, вступив у Братське педучилище. Після двох років  навчання пішов служити в армію. Строкову службу проходив у Забайкаллі, в танкових військах. Закінчував навчання після служби вже в Новобузькому педучилищі, де й зустрів свою кохану. За направленням Зіновій поїхав у Новоіванівку, а коли Ольга закінчила навчання і приїхала в Новосергіївку, одружилися і попросилися в одне село. Їм пішли назустріч.

Разом заочно закінчили Миколаївський педінститут. Зіновій Матвійович викладав дітям математику і креслення, Ольга Олександрівна – історію та українську мову і літературу. Останні 15 років перед пенсією Зіновій Матвійович був директором школи. Вийшовши в 1991 році на заслужений відпочинок, ще 8 років працював при школі працівником по обслуговуванню.

– Школа – це було наше життя, – розповіла Ольга Олександрівна. – Віддавали себе дітям сповна. 10 років жили в землянці, потім при школі. Згодом колгосп на замовлення райво збудував нам ось цей будинок.

Має Ольга Олександрівна почесне звання «Відмінник народної освіти» і грамоту Президії Верховної Ради УРСР, з гордістю розповів З. М. Бердецький.

Виховало подружжя двох доньок Аллу і Валентину, які пішли батьківськими стопами. Алла Зіновіївна  викладає математику в с. Радсад, а Валентина Зіновіївна працює завучем у Мар’ївці. Мають Бердецькі п’ятьох онуків і правнучку Анечку. Старші внуки Віктор і Сергій теж закінчили педагогічний університет, але в школі не працюють.

– Складний час сьогодні, – поділилася своїми думками Ольга Олександрівна. – Втрачено багато людських цінностей. Вчитель на селі вже не користується такою повагою, як раніше. Це  відбивається на стосунках між вчителем, учнем і батьками. І повірте, від цього ніхто не виграє.

– Боляче дивитися на те, як руйнується село, – підтримав її Зіновій Матвійович, – як «втрачаються» моральні принципи. При колективному господарюванні була робота всім людям на селі. Й жили веселіше.

Живуть Бердецькі навпроти школи. Кожного дня спостерігають за шкільною метушнею. До них за порадою йдуть молоді колеги, не забувають і юні новосергіївці. Тож подружжя Бердецьких і сьогодні живе шкільним життям. Адже школа – це їх молодість.

 

На знімку: Зіновій

 Матвійович і Ольга

Олександрівна Бердецькі.



Дивовижна жінка

Незаперечним є твердження, що здоров’я – це запорука щастя, а рух – довголіття. В цьому переконалася і Марія Миколаївна Артамонова, яка вже розміняла дев’ятий десяток.


Народилася й виросла Марія Паламаренко в Новосергіївці в багатодітній родині в тяжкому 1930 році. Босоногим і голодним було її дитинство. закінчила всього 4 класи і пішла працювати в колгосп. Допомагала мамі доглядати за телятами, бо треба було годувати менших дітей.

– За те, що я працювала, мама мені давала їсти більше макухи, – пригадує Марія Миколаївна. – Мене малу жаліли доярки, поїли молоком, а завідуюча фермою Ольга Іванівна Кондрашова дала мені тільну телицю за хорошу роботу. Дякуючи корівчині, моя сім’я і вижила.

Під час окупації села дівчинка допомагала мамі ламати кукурудзу та виконувати іншу роботу, на яку посилали німці.

У їхньому дворі квартирували фашисти. Коли радянські війська пішли в наступ і почали бомбити танкову частину, що стояла неподалік хати, осколком від снаряда Марійці розсікло брову. Ця мітка, на перший погляд, непомітна, залишилася жінці на все життя. Поглянувши на себе в дзеркало, вона завжди згадує те, що їм усім довелося пережити в роки війни.

Після звільнення Марія Миколаївна разом з односельцями  відбудовувала народне господарство. Працювала скрізь, де потрібні були її руки: і полола, і скирдувала, і вантажила різні вантажі.

У 1950 році стала на весільний рушник з Григорієм Васильовичем Артамоновим. І живуть вже разом у мирі й злагоді 62-ий рік, ділячи порівну і радість, і біду. Виростили трьох доньок: Лідію, Надію і Наталю, які є опорою для пристарілих батьків.

– Ніколи не думала, що доживу до такого віку, – сміється Марія Миколаївна. – дуже хворіла, підшлункова залоза не давала жити, тиск падав так, що не могла піднятися з ліжка. Думала, що це вже край, а було мені лише 53 роки. У журналі «Здоров’я» прочитала статтю, що тільки рух і свіже повітря мені допоможуть. І змусила себе зайнятися бігом. Вставала о 5 годині ранку і бігла до станції Горожене і назад. Це – 6 кілометрів. Прибігши додому, обливалася холодною водою. І так 10 років я бігала в будь-яку пору року, за будь-якої погоди. Потім перейшла на швидку ходьбу і, звичайно, обливання.

Коли з’явилися внуки, треба було їх няньчити. Тоді й облишила Марія Миколаївна спорт. Але ті 15 років не пройшли марно. забула жінка про свої хвороби. До 75 років тримали з Григорієм Васильовичем корову, нині обходять чималий город, доглядають кроликів і бджіл.

– Поки бігала, була спокійна і сильна, – підсумовує Марія Миколаївна. – Досі зберігаю і перечитую журнали «Здоров’я» і «Фізкультура і спорт» та обтираюся холодною водою. Дякую Богові, що підказав мені, як позбавитися хвороб і подовжив вік.

Дивлячись на цю струнку і моложаву жінку, ніколи не скажеш, що їй 81 рік.

На прощання Марія Миколаївна дала пораду: ніколи не лінуватися, більше рухатися й працювати, не скаржитися на життя, а з вірою в Бога йти по життю, радіючи кожному дню і даруючи добро іншим.

 

Матеріали

підготувала

Олена ВИНОГРАДОВА.

 

Категория: Голос Баштанщини - Громада | Добавил: admin (19.04.2011)
Просмотров: 575 | Рейтинг: 0.0/0 |

реклама в Баштанке
Заказать

Похожие материалы:
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Поиск
Полезный материал

Статистика

В Баштанке Online: 1
Гостей: 1
Жителей: 0
OnlineBSH© 2024Хостинг от uCoz